Zapomnij o łacinie. Czy umiesz odczytać symbole na pralce? Czy wiesz, gdzie trzeba wlać płyn do płukania tkanin? Jeśli nie – możliwe, że cały czas źle robisz pranie. Nie jesteś sam. Z każdą minutą gdzieś niszczy się pranie z powodu wlewania produktów do pielęgnacji do złych podajników.
Nie bój się! Jesteśmy tu, by rozwiązać zagadkę i wskazać Ci właściwą drogę, oferując kompleksowe wskazówki dotyczące symbolu płynu zmiękczającego do tkanin – gdzie się znajduje, jakie ma funkcje i dlaczego jest tak ważny. Gotowy?
Choć pralki mogą się różnić wyglądem, wszystkie powinny posiadać trzy podstawowe komory oznaczone odpowiednimi symbolami:
- I – pranie wstępne: do tej komory wsypuje się specjalne proszki i środki do prania wstępnego. W przypadku prania składającego się z dwóch lub więcej cykli jest to również komora na dodatkowy detergent piorący.
- II – pranie właściwe: do tej komory dodaje się detergent piorący. W każdym cyklu bez prania wstępnego lub podwójnego cyklu będzie pobierana zawartość tylko z tej komory.
- Kwiat sześciopłatkowy – to właśnie jest miejsce na płyn do zmiękczania tkanin.
Oczywiście umiejscowienie komory na płyn zmiękczający do tkanin zależy od rodzaju pralki. Ogólna zasada:
- Pralki ładowane od góry: zazwyczaj dozownik na płyn zmiękczający do tkanin znajduje się w centralnej kolumnie w środku bębna. Starsze modele mogą jednak w ogóle nie posiadać podajników. Wówczas należy wlać płyn zmiękczający bezpośrednio do bębna podczas cyklu płukania.
- Pralki ładowane od przodu: zazwyczaj posiadają szufladę z dozownikiem w górnej części pralki. Szuflada jest zwykle podzielona na trzy sekcje przeznaczone na produkty do prania wstępnego, prania zasadniczego i płyn zmiękczający do tkanin. Tę ostatnią rozpoznasz po symbole kwiatu.
Można odnieść wrażenie, że ubrania, woda i produkty do prania i tak się mieszają. Dlaczego więc należy je rozdzielać? Czy to rzeczywiście konieczne? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. W innym przypadku nie osiągniesz pożądanych efektów. Dlatego warto dbać o to, aby poszczególne produkty były stosowane prawidłowo.
Produkty do prania wstępnego oraz detergenty piorące są przeznaczone do czyszczenia ubrań. Oznacza to, że zazwyczaj pralka pobiera je zaraz po napełnieniu bębna wodą. Od tego momentu produkty te unoszą cząstki brudu, zanieczyszczeń i plam, usuwając je z ubrań i tkanin. Po zakończeniu cyklu prania rozpoczyna się cykl płukania, w którym detergent jest wypłukiwany. Na tym etapie do akcji wkracza płyn zmiękczający do tkanin, który neutralizuje ładunki elektrostatyczne, zmiękcza tkaniny i nadaje im piękny zapach.
Jeśli przez przypadek pomylisz produkty i dodasz je do niewłaściwych komór – na przykład wlejesz płyn zmiękczający do tkanin do komory na produkty do prania wstępnego, a detergent piorący do podajnika na płyn zmiękczający do tkanin – proces będzie wyglądał zupełnie inaczej. Po pierwsze, płyn zmiękczający do tkanin trafi do bębna podczas cyklu prania. Ponieważ nie jest to produkt piorący, zamiast usunąć plamy, utworzy na nich powłokę. Twoje brudne (ale pięknie pachnące) ubrania zostaną następnie wypłukane w detergencie piorącym, który wniknie głęboko we włókna. Na koniec pranie zostanie odwirowane, a detergent wciąż będzie znajdował się w tkaninach, co sprawi, że będą sztywne, niewygodne i będą powodować swędzenie/podrażnienie.
Innymi słowy, warto zapoznać się z symbolami na twojej pralce, jeśli chcesz uniknąć podobnych wpadek.