Może Ci się wydawać, że o robieniu prania wiesz już wszystko, ale to nie znaczy, że twojej rutyny nie da się poprawić. Poznaj pięć typowych błędów, które mogą spowalniać Twoje postępy w robieniu prania:
Stosowanie produktów do pielęgnacji tkanin to zdecydowanie najlepszy sposób na przywrócenie piękna brudnym ubraniom. Jeśli jednak używamy ich w nadmiarze, mogą one bardziej zaszkodzić niż pomóc. Gdy stosujemy zbyt duże ilości detergentów, nie zostają one dobrze wypłukane, co sprawia, że tkaniny stają się sztywne i niewygodne. Z drugiej strony zbyt duża ilość płynu do płukania tkanin może pozostawiać plamy na ubraniach. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie: umiar. Postępuj zgodnie z wytycznymi podanymi na produkcie. W razie wątpliwości zastosuj ogólnie przyjętą zasadę Silan – na każde 4 kg wsadu użyj około pół miarki płynu zmiękczającego do tkanin.
Czy płyn do płukania tkanin i detergent to jedno i to samo? Absolutnie nie. Nawet w najmniejszym stopniu. Mimo, że czasem mylnie stosuje się je zamiennie, te dwa produkty działają w zupełnie inny sposób. Detergenty mają za zadanie usunąć plamy i wyczyścić ubrania, głęboko wnikając do ich włókien i unosząc cząsteczki brudu. Płyny do płukania tkanin stosowane są natomiast dopiero w ostatnim cyklu płukania, podczas którego wypłukiwane są detergenty. Neutralizują one efekt elektryzowania się ubrań, zmiękczają tkaniny i chronią je przed zniszczeniem i zużyciem, a także pomagają zachować kolor i nadają świeży zapach. Nie można więc usunąć plam za pomocą płynu do płukania, ani zmiękczyć tkanin za pomocą detergentu.
Jeśli obejrzysz wewnętrzną stronę dowolnego ubrania, na pewno zauważysz niewielką metkę z instrukcjami dotyczącymi prania. To bardzo cenne wskazówki, które powiedzą Ci, jak obchodzić się z danym ubraniem, aby go nie zniszczyć – zaczynając od temperatury prania, aż po metodę suszenia. Zdecydowanie te wskazówki często są ignorowane – zazwyczaj do momentu, gdy ulubiona para dżinsów albo biały T-shirt zostają zniszczone. Jeśli chciałbyś uniknąć szybkiego sprania kolorów i innych problemów z tkaninami, lepiej poświęć chwilę na zapoznanie się z informacjami na metce.
Zapewne doskonale wiesz, że tkaniny należy segregować kolorystycznie. Ale czy słyszałeś o tym, że należy je dzielić również zgodnie z rodzajem tkaniny? To prawda. Niektóre tkaniny, takie jak bawełna, frotte, tkaniny dywanowe i szenilowe są znane z tego, że zostawiają kłaczki. Inne natomiast, takie jak len, tkaniny syntetyczne, dzianiny czy sztruks mają skłonność do ich przyciągania. Jeśli więc połączymy dwa przeciwstawne rodzaje tkanin, efekty będą niepożądane. Aby tego uniknąć, rozdzielaj te dwa rodzaje tkanin i używaj płynu zmiękczającego, który zmiękczy włókna i pomoże wypłukać kłaczki.
Może i ciemne ubrania wydają się odporne na zniszczenia, ale nie zakładaj, że wytrzymają szorstkie traktowanie. W rzeczywistości to jedne z najbardziej delikatnych i wymagających tkanin. Zbyt wysoka temperatura i za duża prędkość wirowania mogą naruszyć strukturę włókien, prowadząc do ich blaknięcia i utraty dobrego wyglądu. Jak można temu zapobiec? Piorąc ciemne ubrania, odwracaj je na lewą stronę, wybieraj delikatny program prania w chłodnej wodzie i nie zapominaj o dodawaniu płynu zmiękczającego. Dzięki temu włókna będą bardziej miękkie i odporne na zużycie i blaknięcie kolorów. Na koniec zrezygnuj z suszenia w suszarce bębnowej na rzecz suszenia naturalnego. Pamiętaj tylko, aby unikać wystawiania ciemnych ubrań na działania promieni słonecznych.